Braid & Blow – ett flätfenomen!
I April i år öppnade Braid & Blow i Stockholm och på bara några månader har denna svenska variant på blow dry bar blivit ett fenomen på mångas läppar. Småbarnsmammorna Sara och Helene har bott i London i många år och när de flyttade tillbaka till Stockholm märkte de att staden helt saknade blow dry bars och braid bars och därmed föddes en idé och en dröm som idag blivit verklighet.

I London var både Sara och Helene flitiga kunder på blow dry och braid bars för att fixa håret. Där var det vanligt att man gick till frisören för en trettio minuters snabb och prisvärd styling inför jobbveckan, mötet eller bara en kväll med vännerna. Väl tillbaka i Sverige insåg dem att det inte fanns något alternativ till den traditionella frisören och att besök där ofta blev kostsamma. ”Och vi som är hopplösa på hår”, berättar Sara.

Med facit i hand och en fantastisk respons inser dem att de träffat rätt. Braid & Blows främsta målgrupp är kvinnor mellan 25 och 40, men de har även män som kommer in för en unik man-braid. Idag kommer deras kunder inför en utekväll, fest, möhippa eller bröllop och nu hoppas de även kunna locka kunder att komma en måndag morgon för att starta jobbveckan med en styling.

Inspirationen hittar tjejerna hos kändisar, på catwalken eller bara på stan. Konceptet bygger på en enkel meny där man själv kan välja den fläta man vill ha. Grundtanken är en prisvärd expresstjänst på trettio minuter, något som Braid & Blow var först med i Sverige. Vad framtiden har att erbjuda är svårt att säga, men tjejerna berättar att de har stora planer på att expandera och köra franchise i andra stora städer i Sverige inom kort.
Vi på YOU.se önskar Braid & Blow lycka till och ser med spänning fram emot framtiden!
0 kommentarer