• SALE
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • LAGERFLYTT
  • SALE
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • REA
  • LAGERFLYTT
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SALE
  • REA
Elizabeth Arden

White Tea Wild Rose

Eau de toilette · 100 ml · Dam

ros blommig frisk grön muskig

Blommig och förtrollande doft för vårens och sommarens dagar

449 SEK 4,49 SEK/ml
100 ml · 449 SEK 4,49 SEK/ml · billigast/ml 50 ml · 389 SEK Slutsåld 30 ml · 273 SEK 9,10 SEK/ml

Lagerstatus: Ej i lager - Okänd leveranstid

BudBee Box — fri frakt från 800 SEK.

Vi köper in alla produkter direkt från tillverkaren eller auktoriserade distributörer. Du kan alltid lita på att du får en äkta produkt.

Gäller inom 30 dagar för oöppnade produkter med obrutna plomberingar och förseglingar. Returkostnad 50 kr.

Betalsätt Visa Mastercard Swish Apple Pay Google Pay
Faktura och delbetalning med Svea · Bankbetalning med Trustly

Doftnoter

Ros Ros Te Te Mysk Mysk Pion Pion Röda vinbär Röda vinbär Päronblom Päronblom Mate Mate Muskatellsalvia Muskatellsalvia Bärnsten (Amber) Bärnsten (Amber) Tonkaböna Tonkaböna Palmarosa Palmarosa

Elizabeth Arden White Tea Wild Rose edt 100ml

Elizabeth Ardens senaste tillskott till deras parfymkollektion är en doft som för tankarna till en vildrosenträdgård. White Tea Wild Rose eau de toilette 100ml är en ljuvlig och fräsch doft med noter av ros, jasmin och vita teblad. Denna doft är perfekt för den som vill känna sig fräsch och feminin hela dagen. Med en unik blandning av ingredienser ger denna doft en känsla av lyx och elegans som passar alla tillfällen

Elizabeth Arden White Tea Wild Rose eau de toilette 100ml

Elizabeth Arden White Tea Wild Rose eau de toilette 100ml är en ljuvlig doft för kvinnor som lanserades år 2019. Denna parfym är en perfekt kombination av blommiga, friska och kryddiga noter som gör att den passar utmärkt på dagen under våren och sommaren, men fungerar också helt klart på natten och under de andra årstiderna.

Fragrancenoter

Doften innehåller flera olika noter som tillsammans skapar en unik och förförisk doft. Bland toppnoterna finns te, päronblomma, röda vinbär och palmarosa. Hjärtnoterna består av ros, pion och muskatellsalvia. Doften bottnar i basnoterna mysk, mate, tonkaböna och bärnsten.

Perfumer(s) / Nose(s)

Detta underbara doftkoncept skapades av Elizabeth Ardens egna parfymörer.

Dag eller nattanvändning

Denna doft passar för både dag- och nattanvändning. På dagen kan den bäras vid olika tillfällen såsom jobbmöten eller träffar med vänner. På kvällen ger denna doft ett stänk av glamour till din outfit.

Vinter eller sommaranvändning

Denna doft passar bäst på våren och sommaren då dess fräscha blommiga noter kommer till sin rätt i det varma vädret.

Fördelarna med att använda Elizabeth Arden White Tea Wild Rose eau de toilette 100ml

  • Gör dig mer förförisk: Parfymen innehåller flera olika noter som tillsammans skapar en unik och förförisk doft.
  • Lämplig för alla tillfällen: Denna parfym passar bra både dag-och nattanvändning på alla årstider vilket gör att du kan använda den när du vill känna dig lite extra fin.
  • Högkvalitativa ingredienser: Ingredienserna i denna parfym är noga utvalda för att ge en högkvalitativ produkt med en mycket god hållbarhet.

Vad gör Elizabeth Arden White Tea Wild Rose eau de toilette 100ml så populär?

Detta är en parfym som har fångat många hjärtan runt om i världen tack vare dess unika kombination av fräscha blommiga noter samt dess högkvalitativa ingredienser från det välrenommerade märket Elizabeth Arden.

Vilken typ av person passar Elizabeth Arden White Tea Wild Rose eau de toilette 100ml bäst för?

Denna parfym passar perfekt för kvinnor i alla åldrar som vill ha en förförisk men ändå subtil doft. Den passar även utmärkt för personer med en livfull personlighet som vill ha en doft som matchar deras energi.

Användning

  1. Börja med att duscha eller bada för att rengöra huden ordentligt så att parfymen fäster bättre på huden.
  2. Torka sedan huden torr noggrant innan du applicerar parfymen genom att spraya den över halsen, handlederna eller bakom öronen.
  3. Använd inte alltför mycket parfym åt gången utan spraya bara några puffar så att det inte blir överväldigande starkt.

Användningen kan variera beroende på din hudtyp samt hur starkt du vill ha din doft.

Områden där du kan använda Elizabeth Arden White Tea Wild Rose eau de toilette 100ml:

  • På jobbet: För att ge dig själv lite extra självförtroende inför möten eller presentationer.
  • På dejten: För att imponera på din dejt utan att vara överväldigande.
  • På festen: För att få uppmärksamhet bland folkmassorna.

Och sist men inte minst om varumärket Elizabeth Arden:

Elizabeth Arden är ett internationellt känt varumärke inom kosmetikabranschen sedan tidigt 1900-tal. Grundaren Florence Nightingale Graham revolutionerade kosmetikaindustrin genom sitt innovativa arbete inom hudvårdsprodukter samt sina lyxiga spa-salonger runtom i världen. Idag fortsätter man arbetet med innovativa produkter samtidigt som man hedrar grundarens vision om "skönhet från insidan och ut" genom sitt engagemang i välgörenhetssamarbeten runtom i världen..

Recensioner

Skriv en recension

Ditt namn:

Rabattkod att aktivera (om du har en):

Din recension:OBS: HTML översätts inte!

Betyg:

Star icon. For ratings.
Liknande produkter
Doftnyheter, VIP-treats och rabattkoder först av alla.