Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Sommar REA - Lite extra bra pris hela sommaren på designer brands 🌸✨
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Nu endast: 590 SEK
Vårt pris: 689 SEK Lägsta 30-dagarspris 689 SEK
Doftnoter
Lilja
Pion
Jasmin
Svarta vinbär
Lönn
Ylang-Ylang
Tiare blomma
Ros
Vinbär blad och knopp
Vanilj
Styrax
Benzoin
Det här är blomdoften som dyker upp i vit skjorta, blankt hår och noll tålamod för mesiga entréer.
Estée Lauder Pleasures Intense edp är en rik, grön och blommig damdoft från 2002. Den skapades av Annie Buzantian och känns som en bukett med självförtroende. Pion, lilja, ros och jasmin står längst fram. Vanilj och benzoin väntar längre ner, som en mjuk cashmere-tröja över axlarna.
Först kommer grön lilja, pion, svarta vinbär, cassis och ylang-ylang. Det är friskt, klart och lite syrligt. Som att öppna ett fönster mot en trädgård där någon redan har hunnit bli för snygg.
Sedan kommer hjärtat. Lilja, jasmin, tiareblomma och marockansk ros tar plats. Här blir doften fyllig, feminin och nästan filmisk. Inte blyg. Inte lågmäld. Mer huvudroll i en serie där alla andra har biroller.
Basen har lönnträ, vanilj, styrax och benzoin. Den gör doften varm, rund och lätt söt. Blommorna får en len kant. Lite siden. Lite hud. Lite “jag sa ju att du skulle älska det här”.
Hållbarheten ligger ofta runt 6 till 10 timmar. Projektionen är tydlig i början och blir mjukare med tiden. Sillage är medel till stark, så en lätt hand räcker. Två spray kan kännas elegant. Fem spray kan bli en hel presskonferens.
Pleasures Intense passar bäst på våren, sommaren och den där tidiga hösten som fortfarande vill flirta. Den är fin på dagen, till jobbet, brunch, kalas och bröllop. Den funkar också på dejt, särskilt om du gillar rena blommor med mer kropp.
Till gymmet? Nja, välj något lättare.
Till stranden? Ja, om det är strandlunch, solglasögon och vit skjorta över baddräkten.
Den passar dig som vill dofta ren, blommig och självklar. Den lutar tydligt klassiskt feminint. Tänk stora blommor, len värme och en aura som säger: jag är snäll, men jag har kalendern full.
Celebrity: Carolyn Murphy
Officiell webbplats: https://www.esteelauder.com/product/12853/2341/product-catalog/fragrance/fragrance-collections/pleasures/estee-lauder-pleasures-intense/eau-de-parfum-spray
Vanliga frågor
Recensioner
Andra kunder köpte också