Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Sommar REA - Lite extra bra pris hela sommaren på designer brands 🌸✨
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Vårt pris: 2.600 SEK
26 SEK/ml
Päron
Cognac
Vanilj
Mysk
Mandel
Citronskal
Cederträ
Belle Hélène är parfymen som beställer dessert före middag.
Och ja, den får bordet.
Jousset Parfums Les Délices de Jousset Belle Hélène Extrait de Parfum kom 2024. Parfymören är Jimmy Bodin. Doften är en gourmand med päron, varm choklad, mandel och cognac. Den känns söt, mjuk och lite farlig på ett blankt sätt.
Starten är saftigt päron med frisk citronzest. Det känns som första tuggan av en dyr dessert. Sedan kommer varm chokladsås, rostad mandel och bourbonvanilj. Här blir doften krämig, rund och ganska självsäker.
Basen landar i lagrad cognac, cederträ och vit musk. Det ger mer djup och mer hud. Sötman finns kvar, men cognacen och cederträet gör den mer vuxen.
Belle Hélène passar bäst på hösten, vintern och svala vårdagar. Den trivs på kvällen, vid middag, dejt, café, fest och mys hemma. Den funkar också en kall vardag när jackan känns trist och du vill dofta som ett bättre beslut.
Gymmet? Stranddag? Stekhet juli? Välj något lättare där. Den här vill ha mörkare luft, mjuk stickad tröja och kanske en liten dessertsked i handen.
Belle Hélène är unisex. Den kan bäras av alla som gillar söta, varma och matiga dofter. Den lutar lätt åt klassiskt feminin gourmand genom päron, choklad och vanilj. Cognac, cederträ och musk gör den mer vuxen och mer rak i ryggen.
Hållbarheten är medel till bra. Projektionen är mjuk till måttlig. Sillage är tydligt nära kroppen, med ett varmt spår av choklad, päron och cognac. Den skriker inte. Den lutar sig fram och säger rätt sak.
Toppnoter: saftigt päron, citronzest.
Hjärtnoter: varm chokladsås, rostad mandel, bourbonvanilj.
Basnoter: lagrad cognac, cederträ, vit musk.
Det här är en parfym för dig som älskar gourmand, men vill ha mer än socker. Du vill ha frukt, mörk värme och en liten barvagn i bakgrunden. Du vill dofta söt, men med blick. Gourmand, men med mer karaktär.
Belle Hélène är päron i chokladsås med fransk attityd.
Lite extra.
Precis lagom mycket extra.
Officiell webbplats: https://www.joussetparfums.com/products/belle-helene
Vanliga frågor
Recensioner