Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Sommar REA - Lite extra bra pris hela sommaren på designer brands 🌸✨
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Nu endast: 145 SEK
Rek. butikspris: 325 SEK Lägsta 30-dagarspris 289 SEK
Doftnoter
Ambroxan
Träiga noter
Citrus
Bärnsten (Amber)
Cederträ
Peppar
Apelsin
Lavendel
Kardemumma
Patchouli
Ekmossa
Myrtle
Vetiver
Liljekonvalj
Kanelblad
Lattafa Perfumes Ejaazi EDP är en sådan doft som kliver in först.
Sedan kommer du.
Den är frisk, kryddig och träig på ett mycket enkelt sätt. Citrus i toppen. Lavendel och kardemumma som håller takten. Sedan peppar, patchouli och liljekonvalj i hjärtat.
Och basen? Ambroxan, amber, ceder, ekmossa, vetiver och trä.
Ren hud. Varm tröja. Lite “jag har planer efter jobbet”.
Ejaazi lanserades 2018 och är en Eau de Parfum. Den har den där moderna, fräscha känslan som många vill åt. Inte tung. Inte dammig. Mer som bra ljus i badrummet och en outfit som bara råkade sitta perfekt.
Den passar dig som gillar fräscha dofter med krydda och trä. Den känns unisex på papperet, men lutar mot klassiskt maskulint i doften. Tänk välstruken skjorta, mörka jeans och en stil som känns självklar.
På dagen. På kvällen. På väg till gymmet. Till jobbet. Till skolan. På en dejt som började som “bara en kaffe” och plötsligt blev tre timmar.
Den gör sig bäst vår, sommar och höst. På varma dagar räcker några spray. När luften är sval får amber, ceder och vetiver mer plats.
Hållbarheten är ofta medel till bra, ungefär fyra till åtta timmar på hud. På kläder kan den sitta längre. Projektionen är tydlig i början och blir sedan mer nära huden.
Sillage är mild till medel. Den fyller inte hela rummet. Den gör något smartare. Den rör sig nära dig och låter folk komma närmare.
Ganska effektivt, faktiskt.
Toppnoter: citrus, apelsin, lavendel, kardemumma och myrten.
Hjärtnoter: peppar, patchouli, liljekonvalj och kanelblad.
Basnoter: ambroxan, träiga noter, amber, ceder, ekmossa och vetiver.
Du som vill ha en fräsch vardagsdoft med mer kant än en vanlig duschdoft. Du som gillar ren citrus, kryddor, trä och amber. Du som vill ha något lätt att bära, men ändå med attityd.
Ejaazi är för kontoret, föreläsningen, gymväskan och sena planer i stan. En ren vardagsdoft med stil, skärpa och lagom mycket värme.
Officiell webbplats: https://lattafa.com/product/ejaazi/
Vanliga frågor
Recensioner (4)
Andra kunder köpte också
Senast Besökta