Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Vårt pris: 1.950 SEK
39 SEK/mlDoftnoter
Nektarin
Te
Lime
Patchouli
Äpple
Cannabis
Absint
Aloysia citrodora
Ros
Persika
Apelsin
Ingefära
Citron
Osmanthus
Grapefrukt
Citron
Rosmarin
Vanilj
Litchi
Mysk
Vetiver
Sandelträ
Persikoblom
Lavendel
Jasmin
Bergamott
Muskatellsalvia
Ambrette (Myskmalva)
Viol
Heliotrop
Magnolia
Elemi
Det här är doften du väljer när vanligt känns för tamt.
Lorenzo Pazzaglia Speachless Extrait de Parfum kom 2025 och är skapad av Lorenzo Pazzaglia själv. Den tillhör den där sortens dofter som går rakt på sak. Först ett utbrott av citrus, saftig persika och ljus frukt. Sedan kommer gröna toner, blommor, örter och en bas med mer skugga. Resultatet känns glatt, vasst och lite smått odrägligt på exakt rätt sätt.
Du kommer fatta direkt om det här är din grej. Eller bli obsessed.
Öppningen är full av persika, söt apelsin, lime, äpple, ingefära, grönt te och citronzest. Det är soligt, saftigt och högljutt, som en perfekt sommardag.
Sedan mjuknar allt. Hjärtat bjuder på persikoblom, persika, nektarin, jasmin, heliotrop, ros, absint, viol, magnolia, rosmarin och lavendel. Här blir Speachless rundare, men också mer intressant. Sötman får sällskap. Den får form. Den får lite ryggrad.
Basen landar i cannabis, patchouli, vetiver, sandelträ, vaniljstång och vit mysk. Det är där doften får sin gröna kant och sitt mjuka djup. Inte tung. Inte mörk på det där dramatiska sättet. Mer som en snygg skinnjacka över en persikofärgad topp.
Det här är ett extrait de parfum. Och det märks.
Hållbarheten är god till mycket god, ofta runt 7 till 10 timmar eller mer beroende på hud och mängd. Projektionen känns tydlig i öppningen, med en sillage som syns utan att ta över hela rummet. Efter ett par timmar sitter doften närmare huden, men den lever kvar. Du får alltså både entré och efterspel. Väldigt generöst.
Speachless trivs bäst under vår, sommar och tidig höst. Dagtid är en fullträff. Tidig kväll också. Den älskar ljus, värme, uteserveringar, luftiga skjortor, stora solglasögon och planer som börjar med kaffe och slutar mycket senare än tänkt.
Bra tillfällen? Brunch. Semester. Dejter. Takbar. Strandnära kvällar. Kreativa middagar. En fredag när du vill känna dig extra snygg och lekfull.
Gymmet passar den inte lika bra till. Speachless vill hellre gå någonstans där den får lite publik, och helst en drink eller två.
Den här doften är unisex, men den lutar lite åt det klassiskt feminina hållet i öppningen. Persikan, blommorna och den saftiga känslan drar åt ett mjukare, flirtigare uttryck. När basen kommer fram känns den mer jämn och mer grön, träig och balanserad.
Så vem passar den? Du som gillar fruktiga nischdofter med energi. Du som vill ha något lekfullt men inte platt. Du som vill dofta som att du har kul, och vet exakt hur du ser ut i bra ljus.
Och du som tycker att persika gärna får ha lite attityd.
Vanliga frågor
Recensioner (2)
Andra kunder köpte också