Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Sommar REA - Lite extra bra pris hela sommaren på designer brands 🌸✨
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Nu endast: 1.055 SEK
Vårt pris: 1.239 SEK Lägsta 30-dagarspris 1.055 SEK
Other sizes
Doftnoter
Bärnsten (Amber)
Sandelträ
Vita blommor
Michael Kors Sexy Amber EdP går rakt in i rummet.
Inte med armbågar. Inte med drama. Mer som någon som vet exakt hur bra den doftar, och låter resten av bordet upptäcka det i egen takt.
Det här är en Eau de Parfum från 2013, skapad av parfymören Harry Frémont. Den är gjord för dam och lutar tydligt åt det klassiskt feminina. Varm. Mjuk. Lite pudrig. Lite flirtig. Som siden mot hud, fast med mer attityd.
Sexy Amber bygger på tre saker som gör jobbet. Amber, sandelträ och vita blommor.
Amber ger värme. Sandelträ gör allt krämigt och lent. De vita blommorna ger doften en ren, mjuk och feminin kant. Resultatet blir en doft som känns klädd, sensuell och rätt trygg i sin egen smak.
Tänk mörk kappa, blankt hår, varm hud och en blick som säger “jag kommer sent, men det är värt det”.
Och ja. Den heter Sexy Amber. Den vet vad den håller på med.
Doften öppnar med bergamott och apelsinblomma. Det ger en mjuk start med lite ljus, innan värmen börjar ta plats.
I hjärtat finns jasmin och ros. Blommigt, men inte skört. Mer som en vit skjorta med perfekt snitt.
I basen landar amber, sandelträ och musk. Här bor doften. Här blir den varm, len och mer hudnära. Den får en mjuk, pudrig ton som gör att den känns både vuxen och lätt att bära.
Toppnoter: bergamott, apelsinblomma
Hjärtnoter: jasmin, ros
Basnoter: amber, sandelträ, musk
Höst. Vinter. Kväll. Middag. Dejt. Kontor med en lätt hand.
Sexy Amber trivs bäst när luften är sval och kläderna har lite tyngd. Den passar med stickat, svart kavaj, läderväska, middag efter jobbet och den sortens kväll där du “bara tar ett glas” och plötsligt är huvudperson.
Den fungerar även dagtid, särskilt med en spray. Men på gymmet? Nej. Där får den vila. På stranden? Också nej. Den vill ha skymning, speglar och lite mer mystik än flipflops.
Hållbarheten är bra till mycket bra. Den sitter kvar på huden och får gärna följa med genom kvällen.
Projektionen är tydlig utan att bli skrikig. De första timmarna märks den mer, sedan blir den mjukare och närmare huden.
Sillage ligger runt medel till tydlig. Den lämnar ett varmt spår, särskilt på kläder och i sval luft. Med andra ord: folk kan märka den. Du behöver inte bada i den. Två spray räcker långt för de flesta.
Du som gillar amber. Du som gillar sandelträ. Du som vill dofta varm, feminin och lite dyr utan att låta parfymen ta hela rummet som gisslan.
Sexy Amber passar dig som vill ha en mjuk kvällsdoft med kropp. Den är mer elegant än söt. Mer polerad än trendig. Mer “jag har koll” än “jag hoppas att någon märker mig”.
Och någon kommer märka dig.
Det är liksom hela grejen.
Officiell webbplats: https://www.michaelkors.eu/se/en/sexy-amber-eau-de-parfum--3.4-oz./55EH01.html?mm_rf=mm_aa9f7cce66c01449cd6c
Vanliga frågor
Recensioner (2)