Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Sommar REA - Lite extra bra pris hela sommaren på designer brands 🌸✨
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Vårt pris: 1.400 SEK
14 SEK/mlDoftnoter
Mörk Choklad
Blodapelsin
Vanilj
Kaffe
Pannkaka
Lönnsirap
Bergamott
Det här är choklad som har bokat bord.
Vivamor Choco Exclusif Extrait de Parfum är söt, mörk och väldigt säker på sin sak. Den öppnar med siciliansk blodapelsin och kalabrisk bergamott. Friskt. Blank. Lite syrligt. Som första tuggan av en dyr chokladbit med apelsin.
Sedan händer det.
Mörk choklad kliver in. Kaffe följer tätt bakom. Det blir varmt, djupt och gourmand på det där sättet som får halsduken att kännas som en stylingdetalj. Hjärtnoterna är mörk choklad och afrikansk kaffe absolute. Alltså: dessert, men med ögonkontakt.
Basen är ren lördagskväll. Pannkaksackord, lönnsirap och madagaskisk vanilj lägger sig mjukt på huden. Sött, ja. Men också mörkt. Mer kakao än godisskål. Mer café i Paris än fredagsfika i personalrummet.
Vivamor Choco Exclusif lanserades 2023. Parfymören är Sidonie Lancesseur. Koncentrationen är Extrait de Parfum, vilket märks. Den har bra till mycket bra hållbarhet, med medel till tydlig projektion och ett sillage som folk kan följa utan karta.
En spray säger “jag har planer”. Två spray säger “planerna har pälsjacka”.
Kalla dagar. Sena kvällar. Middagar som börjar artigt och slutar med en till dessert. Den passar bäst på höst och vinter, särskilt när luften är krispig och du vill dofta varm hud, mörk choklad och kaffe.
Den är klockren för dejt, middag, fest och hemmakväll med lyxig känsla. På kontor funkar den med lätt hand. På gym och strand får den stanna hemma och läsa romaner i sidenrock.
Du som gillar gourmand. Du som vill ha choklad med djup. Du som tycker att vanilj gärna får ha lite mörker i kanten. Vivamor Choco Exclusif är unisex, men lutar lätt åt det klassiskt feminina gourmand-hållet. Vanilj, lönnsirap och pannkaka gör den mjuk och söt. Kaffe, kakao och citrus ger den skärpa.
Den passar kvinnor, män och alla som gillar när en parfym känns som dessert med repliker.
Toppnoter: siciliansk blodapelsin, kalabrisk bergamott
Hjärtnoter: mörk choklad, afrikansk kaffe absolute
Basnoter: pannkaksackord, lönnsirap, madagaskisk vanilj
Officiell webbplats: https://vivamorparfums.com/store/choco-exclusif/
Vanliga frågor
Recensioner