Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Eau de parfum · 100 ml · Unisex
Tobak, oud och vanilj för höst, vinter och dejt.
Den här varan ger fri frakt med BudBee Box. Med DHL ServicePoint gäller fri frakt från .
BudBee Box — fri frakt från 800 SEK.
Vi köper in alla produkter direkt från tillverkaren eller auktoriserade distributörer. Du kan alltid lita på att du får en äkta produkt.
Gäller inom 30 dagar för oöppnade produkter med obrutna plomberingar och förseglingar. Returkostnad 50 kr.
Doftnoter
Toppnoter
Saffran
Ingefära
Koriander
Heliotrop
Hjärtnoter
Tobak
Örnträd (Oud)
Olibanum (rökelse)
Amberwood
Basnoter
Vanilj
Cederträ
Mysk
Labdanum
Amouroud Oud Tabac edp är en parfym för dig som gillar när doften tar plats. Den är mörk, varm och lite fräck. Inte högljudd på fel sätt. Mer som någon som pratar lågt och ändå får alla att lyssna. Toppnoterna är ingefära, koriander, heliotrop och saffran. Det börjar kryddigt och lent. Som varm hud, nystruken skjorta och ett sms du borde svara på senare. Och sedan kommer tobaken.
I hjärtat finns piptobak, oud, olibanum och amberwood. Det är rökigt, träigt och mjukt sött. Olibanum ger en klar rökelsekänsla. Oud ger djup. Tobaken gör hela doften vuxen, varm och lite syndig. Det här är inte strand, flipflops och iskaffe. Det här är middag, bar, dejt, mörk jacka och “jag tar bara en till”.
Basnoterna är alaskaceder, cistus, bourbonvanilj och mysk. Här blir Oud Tabac rundare och mer hudnära. Vaniljen gör doften mjuk. Ceder och cistus håller den torr, varm och mörk. Hållbarheten är bra till mycket bra. Räkna med cirka sju till nio timmar på många hudtyper. Projektionen är tydlig i början och blir sedan mer kontrollerad. Sillage är medel till tydlig, särskilt under de första timmarna. Alltså: spraya med plan.
Amouroud Oud Tabac edp passar bäst under höst och vinter. Den trivs också på svala vårkvällar. Bär den på kvällen, till middag, fest, dejt eller ett kontor där du doserar snällt. Till en mörk kväll med bra skor och lite för höga planer? Ja. Där bor den.
Oud Tabac är unisex, men lutar mer åt det klassiskt maskulina. Det kommer från tobaken, ouden, rökelsen och det torra träet. Samtidigt gör vanilj, heliotrop och saffran den mjuk nog för alla som gillar mörka, söta dofter. Du kommer älska den om du gillar tobak, oud, amber, rökelse och vanilj. Du kommer också gilla den om du vill dofta dyr, varm och lite dramatisk. Vad är känslan? Som en sen kväll i en snygg hotellbar. Och ja, du vet exakt vilken scen i serien det här är.
Toppnoter: ingefära, koriander, heliotrop, saffran
Hjärtnoter: piptobak, oud, olibanum, amberwood
Basnoter: alaskaceder, cistus, bourbonvanilj, mysk
Officiell webbplats: https://amouroud.com/products/oud-tabac-1
Vanliga frågor
Recensioner (3)
3 recensioner