• SALE
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • LAGERFLYTT
  • SALE
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • REA
  • LAGERFLYTT
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SALE
  • REA
Calvin Klein

Eternity for Men Amber Essence

Eau de parfum · 100 ml · Herr

bärnsten vanilj citrus varm kryddig pudrig

Varm kryddig orientalisk doft med bärnsten och citrus

626 SEK 6,26 SEK/ml
Vårt pris: 869 SEK
86962630 aug2 okt30-dagar28 sepNu

Nuvarande rea

Prishistorik inkl. moms. Lägsta 30-dagarspris är det lägsta priset under de 30 dagarna innan rean startade.

200 ml · 1.409 SEK Slutsåld 100 ml · 626 SEK 6,26 SEK/ml · billigast/ml 50 ml · 539 SEK 10,78 SEK/ml
Leverans måndag 5 okt om du beställer före 12.00 Bara 1 kvar i lager!

BudBee Box — fri frakt från 800 SEK.

Vi köper in alla produkter direkt från tillverkaren eller auktoriserade distributörer. Du kan alltid lita på att du får en äkta produkt.

Gäller inom 30 dagar för oöppnade produkter med obrutna plomberingar och förseglingar. Returkostnad 50 kr.

Betalsätt Visa Mastercard Swish Apple Pay Google Pay
Faktura och delbetalning med Svea · Bankbetalning med Trustly
Vanligtvis redo att hämtas direkt Så länge produkten finns i lager, efter att ordern lagts
Åbäcksgatan 6, 431 67 Mölndal Mån–fre 09.00–17.00 · Lör–sön stängt

Doftnoter

Bärnsten (Amber) Bärnsten (Amber) Benzoin Benzoin Vanilj Vanilj Mandarin Mandarin

Calvin Klein Eternity for Men Amber Essence edp 100ml

Calvin Klein Eternity for Men Amber Essence eau de parfum 100ml omfamnar dig med varm, sensuell amber och friska kryddor. En tidlös doft som väcker självsäkerhet och passion, perfekt för den äventyrliga mannen som vill lämna ett oemotståndligt intryck varje dag

Släpp loss din inre äventyrare med Calvin Klein Eternity for Men Amber Essence eau de parfum 100 ml, en frisk, orientalisk och kryddig doftresa som lanserades år 2025. Denna sensuella parfym, skapad av den skicklige näsan Mathieu Nardin, är som gjord för mannen som vill göra intryck från dag till natt, särskilt under de kalla vintermånaderna.

Doftens magiska tonspel

  • Toppnoter: Frisk och saftig italiensk mandarin som väcker dina sinnen.
  • Hjärtnoter: Värmande och rökig bärnsten (amber) som ger en djup och lockande aura.
  • Basnoter: Ljuv bourbonvanilj och len benzoin som avrundar doften med en mjuk, nästan sammetslen finish.

Varför du kommer att älska denna doft

Dofternas pulvriga och varmt kryddiga karaktär skapar en elegant men samtidigt ungdomlig och lekfull känsla, perfekt för dig som vill sticka ut utan att överrösta. Den är genialisk för dagligt bruk under vintertid men gör sig lika bra under nattens äventyr eller under andra årstider när du vill känna dig extra fräsch och självsäker.

För vem?

Eternity Amber Essence är ett perfekt val för den moderna mannen i alla åldrar som värdesätter stil och personlighet i sin vardag. Om du är någon som uppskattar subtila men kraftfulla dofter med en orientaliskt kryddig twist, då är detta din nya signaturdoft.

Användningstips

  1. Spraya på pulspunkterna: handleder, nacke och bröst för bästa resultat där värmen hjälper doften att utvecklas.
  2. Använd den morgon innan jobbet eller eftermiddagsmötet för en energiboost som håller hela dagen.
  3. Perfekt att addera ett par sprayningar innan en kväll ute; doften följer med dig genom hela natten utan att bli för tung.

Merkvaliteter och unika egenskaper

Eternity Amber Essence skiljer sig från mängden tack vare sitt sällsynt balanserade samspel mellan citrusfräschör, värmande amber samt den silkeslena vaniljen. Detta gör den både sofistikerad och lättillgänglig ett måste i varje mans dofthyllor. En modern klassiker med nytänkande inslag!

Om Calvin Klein

Calvin Klein har länge varit synonymt med tidlös minimalism och dristiga designval inom mode- och parfymvärlden. Med fokus på hög kvalitet och trendkänslighet skapar de ikoniska produkter som talar till en bred målgrupp världen över. Deras dofter är ofta eleganta men lekfulla, vilket speglas väl i Eternity for Men Amber Essence.

Recensioner

Skriv en recension

Ditt namn:

Rabattkod att aktivera (om du har en):

Din recension:OBS: HTML översätts inte!

Betyg:

Star icon. For ratings.
Liknande produkter
Doftnyheter, VIP-treats och rabattkoder först av alla.