Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Sommar REA - Lite extra bra pris hela sommaren på designer brands 🌸✨
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Vårt pris: 1.149 SEK
11,49 SEK/mlVideo
Doftnoter
Vanilj
Kastanj
Guaiacträ
Kryddnejlika
Perubalsam
Cashmeran
Rosépeppar
Enbär
Apelsinblom
Maison Margiela Replica By the Fireplace EDT 100 ml är en feminin presentation av det ikoniska Replica-konceptet från 2015. En eau de toilette som fångar känslan av värme och rökig komfort. Doften öppnar med kryddiga toppnoter och utvecklas till en mjuk, nötaktig hjärtnot som avslutas i en rund vaniljbas. Tack vare sin träiga och balsamiska karaktär ger den en omslutande värme, så att du känner dig trygg och självsäker. Flaskan är 100 ml. Koncentration: Eau de Toilette.
Föreställ dig värmen från en sprakande brasa varm, söt och lätt rökig som ett plagg du gärna bär hela dagen. Det är känslan denna doft levererar. Marie Salamagne ligger bakom kompositionen. Hon har parat varma kryddor med rostade kastanjer och len vanilj för att skapa både närvaro och komfort. Den här doften ger en intim, inbjudande aura som passar för dagligt bruk under kalla månader, samtidigt som den fungerar för kvällar när du vill förmedla en varm signal.
Doftens karaktär är träig, balsamisk och varmt kryddig, med en tydlig vanilj- och bärnstonskaraktär som ger en len avslutning. Parfymören är Marie Salamagne. Lämplig för dagtid och särskilt för vinterbruk, men kan bäras kvällstid och under andra årstider om du vill ha värme och närvaro.
Den passar dig som vill ha en varm, omfamnande doft med karaktär, perfekt för kalla dagar när du vill känna dig trygg och uttrycksfull. Den är inkluderande i tonen, men presenteras här som ett val för kvinnor som söker en sensuell, träig signaturdoft.
Maison Margiela är ett Parisbaserat modehus, känt för konceptuell design och oväntade referenser. Replica-serien fångar vardagsminnen i doftform, och här används rökig ved och rostade noter för att återge en varm stund vid spisen, så att du kan bära den känslan med dig.
Recensioner
Andra kunder köpte också