Lägg till varor för 500 SEK för att få fri frakt med BudBee Box
Din varukorg är tom!
Mitt konto
Du behöver inget konto för att handla, men om du vill så kan du Skapa ett konto eller Logga in
Sommar REA - Lite extra bra pris hela sommaren på designer brands 🌸✨
Fri frakt från 500kr
1-2 vardagar leverans
Äkta varor & Nöjd kund garanti
Vårt pris: 2.300 SEK
23 SEK/mlDoftnoter
Melon
Kokos
Honung
Vanilj
Bergamott
Du vet den där första tuggan av iskall melon i solen?
Navitus Melon Kiss Extrait de Parfum gör parfym av exakt den känslan. Sedan häller den på kokosmjölk. Lite honung. Lite vanilj. Och plötsligt står du där med semesterhud, glansiga läppar och en doft som flirtar först och frågar sen.
Det här är Extrait de Parfum. Alltså en rikare parfymtyp med mer kropp än en lätt eau de toilette. Den känns söt, tropisk och krämig, men öppnar med en frisk gnista av bergamott. Som om en citrusfrukt kraschat en poolfest.
I toppen finns bergamott och melon. Det är ljust, saftigt och direkt. Som en sommarbild med för mycket blixt, fast på ett bra sätt.
I hjärtat kommer honungsmelon och kokosmjölk. Här blir doften rundare. Lenare. Mer hudnära. Tänk melonshake på ett hotellrum, vita lakan, varm balkong och en spellista som redan vet vad du vill höra.
Basen landar i krämig honung och madagaskarvanilj. Sötman blir mjuk och varm. Den lägger sig som gyllene gloss över huden. Lite gourmand. Lite strand. Lite “jag kom bara förbi” och så stannar du i tre timmar.
Melon Kiss lanserades 2024 och är skapad av Bertrand Duchaufour och Pierre Flores. Doften har även kreativ riktning från Gabriela från Gabby Loves Perfumes.
Det märks. Den vill vara kul. Den vill vara söt. Den vill ha sol i håret och lite för mycket självtillit i väskan.
Bär Navitus Melon Kiss på våren och sommaren. Den trivs i värme, ljus och bara ben. Dagtid är dess hemmaplan, men den funkar även en varm kväll när luften känns mjuk och alla verkar lite snyggare än vanligt.
Den passar till brunch, semester, strandpromenad, dejt, picknick och efter duschen. Den är också perfekt för dagar när du vill lukta fräsch, söt och dyr på ett rätt oblygt sätt.
Till gymmet? Välj något torrare. Här finns honung, kokos och vanilj. De vill ha solglasögon, inte löpband.
Melon Kiss har mjuk till måttlig projektion. Den märks tydligt i början och lägger sig sedan närmare huden. Sillage är mjukt och krämigt, mer som en varm doftbubbla än ett stort moln genom rummet.
Hållbarheten ligger ofta runt medel. På hud känns den som en somrig gourmand med mjuk närvaro. På kläder kan den få mer tid, mer sötma och mer vanilj.
Du kommer älska Melon Kiss om du gillar fruktiga gourmanddofter. Särskilt om melon, kokos, honung och vanilj får dig att tänka: ja tack, gärna nu.
Den passar dig som vill ha en lekfull sommardoft med nischkänsla. Den är söt, men med fräsch start. Krämig, men med sol i kanten. En doft för dig som gillar “the whole vibe” mer än strikta regler.
Navitus Melon Kiss är unisex. Den kan bäras av alla som gillar söt, tropisk och krämig parfym.
I uttrycket lutar den åt det klassiskt feminina. Det kommer från melonen, kokosmjölken, honungen och vaniljen. Samtidigt har den en modern gourmandstil som känns fri, ledig och ganska självklar på vem som helst med rätt attityd.
Toppnoter:
Bergamott, melon
Hjärtnoter:
Honungsmelon, kokosmjölk
Basnoter:
Krämig honung, madagaskarvanilj
Officiell webbplats: https://navitusparfums.com/product/melon-kiss-100-ml/
Vanliga frågor
Recensioner