• SALE
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • LAGERFLYTT
  • SALE
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • REA
  • LAGERFLYTT
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SUPER
  • MEGA
  • FLYTT
  • REA
  • VI
  • FLYTTAR
  • LAGRET
  • SALE
  • REA
Montblanc

Legend Blue

Eau de parfum · 100 ml · Herr

aromatisk träig grön lavendel bärnsten

Aromatisk trädoft med friskhet av lavendel och mint

759 SEK 7,59 SEK/ml
Rek. butikspris: 1.199 SEK
30 ml · 469 SEK 15,63 SEK/ml 50 ml · 619 SEK 12,38 SEK/ml 100 ml · 759 SEK 7,59 SEK/ml · billigast/ml
Leverans tisdag 29 sep om du beställer före 12.00 Bara 1 kvar i lager!

BudBee Box — fri frakt från 800 SEK.

Vi köper in alla produkter direkt från tillverkaren eller auktoriserade distributörer. Du kan alltid lita på att du får en äkta produkt.

Gäller inom 30 dagar för oöppnade produkter med obrutna plomberingar och förseglingar. Returkostnad 50 kr.

Betalsätt Visa Mastercard Swish Apple Pay Google Pay
Faktura och delbetalning med Svea · Bankbetalning med Trustly
Vanligtvis redo att hämtas direkt Så länge produkten finns i lager, efter att ordern lagts
Åbäcksgatan 6, 431 67 Mölndal Mån–fre 09.00–17.00 · Lör–sön stängt

Doftnoter

Mint Mint Lavendel Lavendel Ambroxan Ambroxan Cederträ Cederträ Sandelträ Sandelträ Ekmossa Ekmossa

Montblanc Legend Blue edp 100 ml

Montblanc Legend Blue eau de parfum 100ml sveper in dig i en frisk, sensuell våg av citrus och träiga noter. En lekfull doft som väcker äventyrslustan och självsäkerheten, perfekt för den moderna mannen som vill lämna ett oförglömligt avtryck varje dag

Upptäck känslan av frisk energi och sofistikerad maskulinitet med Montblanc Legend Blue eau de parfum 100 ml, en aromatisk trädoft som lanserades 2024. Den här doften är som en uppfriskande sommardag, fylld med soliga mintvindar och lugnande lavendelfält perfekt för dig som vill göra varje dag lite mer levande.

En doftresa i tre dimensioner

  • Toppnoter: Frisk lavendel och uppfriskande mint kickstartar din morgon med en sval, örtig explosion.
  • Hjärtnoter: Värmen från sandelträ och ceder skapar en elegant och träig mitt som omfamnar din aura.
  • Basnoter: Ambroxan och ekmossa ger en jordig, muskusig grund långvarig med subtil kraft som dröjer sig kvar hela dagen.

Varför välja Montblanc Legend Blue?

Oavsett om du möter dagens utmaningar eller njuter av soliga vår- och sommardagar bär denna parfyms unika kombination av aromatiska, gröna och träiga toner upp dig med självsäkerhet och stil. Legend Blue är definitivt gjord för män som vågar stå ut men ändå vill ha en elegant balans mellan friskhet och djup. Den passar både dagtid och kväll men glänser allra mest när solen värmer huden.

Målgrupp & personlighet

Den här doften är särskilt idealisk för den unga vuxna eller dynamiska mannen mitt i karriären, någon som älskar naturens friskhet men också uppskattar ett subtilt djup. Du som vill känna dig fräsch, självsäker och redo för äventyr oavsett om det är jobb eller fritid.

Användning så maximerar du effekten

  1. Applicera på nytvättad hud, gärna på pulspunkter som handleder, halsen och bakom öronen för bäst spridning.
  2. Använd gärna efter rakning för att förstärka den fräscha känslan.
  3. Vill du ha extra intensitet under varma dagar, kombinera med en oparfymerad kroppslotion.
  4. Perfekt både på kontoret, eftermiddagslunchen och avslappnade kvällsäventyr under svala vår- och sommarnätter.

Ett märke att lita på

Montblanc är synonymt med elegans, kvalitet och tradition sedan decennier tillbaka. Med årtionden av expertis inom skrivinstrument har de skickligt överfört sin kärlek till hantverk även till parfymvärlden. Legend Blue fortsätter deras arv genom att erbjuda exklusiva dofter med moderna uttryck alltid för mannen som vet vad han vill ha.

Recensioner

Skriv en recension

Ditt namn:

Rabattkod att aktivera (om du har en):

Din recension:OBS: HTML översätts inte!

Betyg:

Star icon. For ratings.
Liknande produkter
Doftnyheter, VIP-treats och rabattkoder först av alla.